Interjú Fülep-Nagy Saroltával

A gyermekekkel foglalkozó gyógytornászok több területen is segíthetnek, mint a korai fejlesztés, a központi idegrendszeri sérülések ellátása, ortopédiai deformitások kezelése, traumatológiai és műtétek utáni rehabilitáció, belgyógyászati betegségek kezelése. 

Milyen területekkel foglalkozol pontosan?

  • 0-18 hónapos gyermekek mozgásvizsgálatával és mozgásfejlesztésével foglalkozom jelenleg, emellett a szenzoros terápia is szerves részét képezi a munkámnak. Katona-módszert és DSZIT-terápiát alkalmazok, ezek kiegészülnek  manuális technikákkal és kiegészítő terápiákkal.

Melyik korosztálynak ajánlottak a te módszereid?

  • A Katona-módszer a gyermek születésétől alkalmazható, a nagyobb mozgásfejlődési fázisok lezajlásáig, ép és sérült idegrendszerű gyermekeknél egyaránt. A DSZIT (Dinamikus Szenzoros Integrációs Terápia) egyes elemeit szintén tudom ennél a korosztálynál alkalmazni, mely szépen beépíthető a terápiás folyamatba. Ezeknél a módszereknél a csecsemő, kisgyermek aktív résztvevője a tornának. A Katona-módszerben különböző kiindulási testhelyzetek felvételével olyan ingereket kap a gyermek, amelyekre mozgásos választ ad. A válaszok kivitelezéséből, minőségéből, összerendezettségéből stb. tudunk következtetni a mozgásszervrendszer és idegrendszer épségére, jó működésére. Ha többszöri ismétlésre is eltérést vagy bármilyen akadályt látunk, a házi feladatok között biztosan szerepelni fog az adott feladat. Mivel a gyermek aktívan  részt vesz – bármilyen picike is -, a vizsgálat és tornák is játékos formában zajlanak, hiszen örömmel lehet a legjobb változást, fejlődést elérni. A DSZIT hitvallása, hogy játszva, önindíttatásból tud a gyermek fejlődni a legsikeresebben. A szabad játék megléte az én foglalkozásaimban is fellelhetőek, persze a gyermek életkorának figyelembe vételével.

Hogyan zajlik a felmérés?

  • A felmérés az anamnézis felvételével kezdődik, melyben kikérdezem a szülőket terhességtől a gyermek születésén át az aktuális állapotáig. Beleértve a szülést/születést, a növekedés ütemeit, a mozgásfejlődés fázisait, az evés, alvás témakörét, a környezeti faktorokat és a szenzoros jellemzőket. Esetleg, ha vannak korábbról orvosi papírok, azokat is megnézem. Ezután megvizsgálom a gyermek izomzatát (tónusát, erejét), a végtagok, gerinc mozgásterjedelmét, a csecsemőkori reflexeket (kiválthatóságot, erősséget), az elemi mozgásmintákat (kiválthatóságot, a kiváltó testhelyzetre adott választ) és a szenzoros ingerekre adott válaszokat.

Milyen ütemtervben halad a gyógytorna?

  • Ha szükséges, házi feladattal látom el a családot, melyet megmutatok, megtanítok. Így a szülő biztonsággal tud otthon gyakorolni csemetéjével. A szülők bevonása nagyon fontos számomra, hiszen ők vannak a legtöbbet a gyermekkel. Az ő jelenlétük, szerepük nélkülözhetetlen a terápiás folyamatban. A gyakorlatokat akár naponta többször is szükséges otthon végezni, de az ismétlésszámot a gyermek állapota határozza meg. Néhány hét otthoni gyakorlás után hívom vissza a családot egy kontrollvizsgálatra, ahol ellenőrizzük a feladatok sikerességét. Ha szükséges, új feladatokat adok. Ez a folyamat addig tart, amíg a gyermeknek szüksége van a támogatásra. 

Hol lehet elérni a gyógytornát állami finanszírozással és magánúton? (Mi a szülő első lépése, ha úgy gondolja, gyógytorna kell a gyermekének.)

  • Állami helyen is elérhető gyógytorna, korai fejlesztés stb., melyhez szakorvosi vizsgálat és/vagy javaslat, beutaló szükséges. Ennek birtokában tudja a szülő felkeresni az állami úton elérhető szolgáltatásokat. Magánúton a gyógytornász végzi a mozgásszervi, szenzoros, neurológiai stb. vizsgálatot, és ennek megfelelően javasol terápiát. 

Milyen problémákkal érdemes megkeresni egy gyógytornászt?

  • Megkésett, meglassult, felgyorsult mozgásfejlődési problémákkal, izomtónus zavarokkal, aszimmetrikus tartási problémákkal, összerendezetlen mozgáskivitelezéssel. Vagy ha gyermek fejlődésében, annak ütemében furcsaságokat észlel a szülő, de nem tudja megmagyarázni annak okát. Ortopédiai deformitások (gerincferdülés, láb fejlődési rendellenességei stb.) fennállásakor, műtétek, törések utáni, de bármilyen olyan állapot vagy betegség jelenlétekor, ami a gyermek mozgását, aktivitását, mindennapos tevékenységét akadályozza vagy korlátozza. 

És téged mivel lehet megkeresni?

  • A mozgásfejlődés bármely szakaszában (0-18 hó) és azon túl fellépő problémákkal, aszimmetrikus tartások (felső végtag, fej, nyak, láb), izomtónus-eltérések (túl feszes, túl petyhüdt) esetén. Szenzorosság, idegrendszeri éretlenség  gyanújával, összerendezetlen mozgással, koordinációs problémákkal, csípőízületi beszűkülés esetén.

Related Posts

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük