Interjú Jánosi Ágnessel

Az Alapozó terápia egy úgynevezett motoszenzoros, mozgásfejlesztésen alapuló idegrendszeri fejlesztés, terápia. A gyermekeket újra végigvezetjük a fejlődéstani mozgásokon, ezáltal megkeressük az elakadás gócpontjait, s azokat feldolgozva “újrahuzalozzuk” az idegrendszert.  

Milyen területekkel foglalkozik a terápia?

  • Súlyos beszédhibás gyerekek kezelésében nagyon hatékony a logopédiai terápia mellett. 
  • Használjuk diszlexia és alaki diszgráfia kezelésére is. Hatékonynak bizonyult túlmozgásos és/vagy hiperaktív gyerekeknél. Segíti az idegrendszer érésében megkésett gyerekek fejlődését. Jól támogatja a tanulásban akadályozott gyerekek tanulását. Valamit minden olyan gyermeknek ajánlott, akinek mozgására elmaradás, ügyetlenség jellemző. 

    Melyik korosztálynak ajánlott?

    • 5-től 16 éves korig ajánlott, de a vizsgálat dönti el, hogy valóban érett-e már a gyermek az Alapozó terápiára, vagy esetleg még egy szinttel lejjebb kell elindulnunk.

    Hogyan zajlik a felmérés?

    • A vizsgálat egyszeri alkalom, ami elég hosszúra nyúlik. A családok első alkalommal 1,5-2 órát vannak nálam. A gyermeknek természetesen nem kell végig feladatokat megoldania, ebben benne van a szülők kikérdezése, a gyermek vizsgálata és a látottak átbeszélése a szülővel. Ezt az időt rá kell szánni arra, hogy körbejárjuk a problémát, csak így tudunk optimális megoldást találni a gyermek és a család számára. 

    Milyen ütemtervben halad a terápia?

    • Ha elkezdjük a terápiát, egy év a minimum, amíg annak rendszeresen folytatódnia kell. Ez gyakran két évre is kitolódik. Ritkán előfordul, hogy a gyermek idegrendszere tovább/újra igényli ezeket az ingereket, ilyenkor például a szülők azzal keresnek meg, hogy csak torna mellett tud a gyermek megfelelően teljesíteni. 9 éves kor fölött próbálom ezeket a gyerekeket a Homloklebeny tréningbe átvezetni. A terápia sikeressége nagyban függ a gyermek állapotától, értelmi képességeitől, az együttműködési készségeitől, a család hozzáállásától. Azt szoktam mondani, hogy tudok segíteni, de helyette nem tudok tornázni. Szerencsére az esetek nagy részében sikerekről tudok beszámolni. De volt a pályám során 1-2 gyermek, akikkel nem tudtunk együtt dolgozni. Ilyenkor más terapeutához irányítom vagy másfajta terápiát javaslok. 

    Hol lehet elérni az Alapozó terápiát állami finanszírozással és magánúton? (Mi a szülő első lépése, ha úgy gondolja, erre van szüksége a gyermekének?)

    • Állami rendszerben akkor érhető el, ha az intézményben dolgozó vagy intézménnyel szerződött terapeuta ezzel a módszerrel dolgozik. Én magam is dolgozom iskolában, óvodában, ahol használom a módszert, de ott csak fejlesztői szintre van lehetőség. A terápiás óraszámot leginkább magánúton tudják elérni a családok. Több szakember és fejlesztőház is dolgozik a módszerrel, érdemes megkérdezni ismerős szülőktől vagy érdeklődni az Alapítványnál. (Alapozó Terápiák Alapítvány)

    Milyen problémákkal érdemes megkeresni egy Alapozó-terapeutát?

    • Iskolaéretlen nagycsoportos gyermekkel, súlyos beszédhibás, artikulációs zavarral küzdő gyermekkel, diszlexia, alaki diszgráfia esetén, figyelemzavar, hiperaktivitás tüneteivel, mozgásügyetlenséggel. 

    És téged mivel lehet megkeresni?

    • Tulajdonképpen a fent felsorolt összes tünettel vannak nálam gyerekek. Leginkább 5-től 11 éves korig dolgoztam eddig a gyerekekkel, de nem zárkózom el az idősebbektől sem. Emellett az említett Homloklebeny tréninggel foglalkozom, illetve iskolába készülő csoportos foglalkozást tartok.

    Jánosi Ágnes, www.dudashaz.hu

    Related Posts

    One thought on “Alapozó terápia

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük